بلاگ

راه اندازی خط تولید مدار چاپی PCB در گروه صنعتی پارس شعاع

برد مادرچاپی یا pcb چیست

برد مدار چاپی یا اصطلاحا برد PCB (Printed Circuit Board) ترکیبی از یک غیر رسانا و چندین لایه مسی است که در صنعت برای نصب و اتصال قطعات الکترونیکی روی یک یک صفحه و تکیه گاه استفاده می‌شود. وظیفه برد PCB، اتصال قطعات الکترونیکی مختلف، انتقال گرما و ایجاد تکیه گاه برای نصب را دارد و تقریبا در تمام لوازم الکترونیکی کاربرد دارند. قبل از رشد و گسترش مدارهای چاپی، مدارهای الکترونیکی با سیم کشی نقطه به نقطه ساخته می‌شدند که باعث پیچیدگی و افزایش خطا در مدار می‌شد.

نمونه برد مدار چاپی pcb

روش طراحی PCB به گونه‌ای است که در فراهم کردن الکتریسیته و اتصال بین قطعات مدار کاربرد راحت‌تر و دقیق‌تری را دارد و به همین دلیل ساخت مدارهای پیچیده مانند مادربرد را امکان پذیر کرد است. برتری این مدل برد در طراحی نیز باعث شده کاربران با توجه به مشخصات مورد نیاز برد الکترونیکی مورد نظر خود را طراحی کنند و در صنایع بسیاری همچون تجهیزات پزشکی، ماشین آلات صنعتی، صنایع خودروسازی و روشنایی مورد استفاده قرار بگیرد.

برد pcb طراحی شده توسط نرم افزار

نمونه برد pcb طراحی شده توسط نرم افزار

خط تولید pcb چگونه کار می‌کند؟

دستگاه چاپ PCB به صورت خودکار با استفاده از پوشش‌های حرارتی و فتوگرافیکی، الگوهای لایه لایه که توسط نرم افزار طراحی شده را بر روی یک مدار چاپی از جنس مس و فیبر پلیمری چاپ می کند. پس از چاپ، دستگاه با یک محلول شیمیایی (معمولا حلال الکل یا اسید) مدار شسته شده و آماده نصب قطعات بر روی آن می‌شود.

مراحل ساخت برد PCB با استفاده از دستگاه چاپ

تولید برد مدارچاپی شامل چندین مرحله شامل طراحی برد، نقشه کشی، تراش و حفره کاری برد، تخلیه الکتریکی، طبقه بندی، پوشش و… است که در هر مرحله چالش‌های خاص خود را دارد که باید مدیریت شوند.

  • طراحی: ابتدا برد باید در نرم افزارهای مخصوص طراحی و دستورات بر روی دستگاه  تنظیم شود.
  • آماده سازی مدار چاپی: برش، تراش کاری و سوراخ کاری بردها پیش از چاپ باید انجام شود و با استفاده از مواد شیمیایی برد مدار چاپی آماده قرارگیری در دستگاه شود.
  • چاپ PCB: پس از آماده سازی برد و تعیین مسیر اتصالات، دستگاه چاپ شروع به کار می‌کند و پترن‌های مد نظر داخل فایل طراحی شده را بر روی برد چاپ می کند.
  • اتمام کار: پس از چاپ الگوها دستگاه با استفاده از روش‌های پوشش حرارتی و فتوگرافیک و با استفاده از حلال‌ها، بخش‌های اضافه را از می شوید و برد کامل شده را آماده نصب قطعات می کند.
  • نصب قطعات: برد آماده شده توسط خط تولید آماده قطعه چینی است و پس از قطعه چینی و جوش دادن قطعات، برد الکترونیکی در وسیله مورد نظر قرار می گیرد.

خط تولید برد مدار چاپی PCB پارس شعاع

گروه صنعتی پارس شعاع که یکی از پیشگامان در صنعت روشنایی ایران است، در سال 1401 اولین خط تولید PCB خود را در واحد تولیدی پارس شعاع تابا در یزد راه اندازی کرد. تولیدات این خط تولید صرفا برای تولید محصولات این شرکت است که شامل انواع چراغ، لامپ، پروژکتور، جت لایت،ریسه شلنگی،  والواشر و… می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + هفده =